Ε.Σ.Ο.

Subscribe to Ε.Σ.Ο. feed
Greek Chess Federation
Updated: 20 hours 40 min ago

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2014

Fri, 07/18/2014 - 13:10

Ολοκληρώθηκε το Πανευρωπαϊκό Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών που έγινε στο Πλόβντιβ από 6 μέχρι 17 Ιουλίου 2014.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια στα κορίτσια μέχρι 14 ετών, Σταυρούλα Τσολακίδου, συγκέντρωσε 6 βαθμούς σε 11 αγώνες, πετυχαίνοντας παράλληλα νόρμα διεθνούς μετρ γυναικών. Η Σταυρούλα αντιμετώπισε πολύ ισχυρές αντιπάλους με Μ.Ο. διεθνούς ΕΛΟ 2243, πετυχαίνοντας 5 νίκες (3 επί γκραν μετρ γυναικών !) και 2 ισοπαλίες. Την προσπάθεια της Σταυρούλας στηρίζει ως επίσημος χορηγός ο ΟΤΕ.

Η 14χρονη Αναστασία Αβραμίδου, πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2012  στις κορασίδες μέχρι 12 ετών, συγκέντρωσε 5 βαθμούς σε 11 αγώνες: 3 νίκες και 4 ισοπαλίες (2 με γκραν μετρ γυναικών) κερδίζοντας 36 μονάδες ΕΛΟ !

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι δύο νεαρές αθλήτριες αντιμετώπισαν πολύ μεγαλύτερες σε ηλικία σκακίστριες με δεδομένο ότι ο Μ.Ο. των ηλικιών στο πρωτάθλημα ήταν τα 26,2 χρόνια.

Τη χώρα μας εκπροσώπησαν επίσης η Κατερίνα Παυλίδου (5/11) και η Μαρία Κουβάτσου (4/11).

Περισσότερες πληροφορίες στην σελίδα των αγώνων

http://www.eiwcc2014.eu/

17ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2014)

Tue, 07/08/2014 - 10:51

Αριθ. Πρωτ. 94003/7-7-2014

 

17ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2014)

 

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Η Ε.Σ.Ο. προκηρύσσει το  17ο Πανελλήνιο Ανοιχτό Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών  που θα ενσωματωθεί στο διεθνές τουρνουά «Ίσμθια 2014» (απόφαση ΔΣ ΕΣΟ 8/3/2014) και θα διεξαχθεί στο χρονικό διάστημα από 18 έως 25 Αυγούστου 2014  στο Βραχάτι Κορινθίας.

 

2. ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ

Τα κριτήρια κατάταξης, ισοβαθμίας καθώς και κάθε άλλη λεπτομέρεια διεξαγωγής που δεν αναφέρεται στην παρούσα προκήρυξη, καθορίζονται από την προκήρυξη του διεθνούς τουρνουά «΄Ισμθια 2014».

 

Η πρώτη Ελληνίδα στην γενική κατάταξη ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια του 17ου Πανελλήνιου Ανοιχτού Ατομικού Πρωταθλήματος Γυναικών.

 

3. ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Οι τρεις πρώτες Ελληνίδες του 17ου Πανελλήνιου Ανοιχτού Ατομικού Πρωταθλήματος Γυναικών προκρίνονται για το 37ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών  που θα γίνει από 29/11 έως 9/12/2014.

 

Δικαίωμα πρόκρισης για το 37ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών έχουν κατοχυρώσει ήδη οι:

 

  1. 1.      ΠΑΥΛΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ   (Πρωταθλήτρια Ελλάδας 2013)
  2. 2.      ΑΝΔΡΩΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ    (Πρωταθλήτρια Νέων Γυναικών 2013) (*)
  3. 3.      ΜΠΟΤΣΑΡΗ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ    (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)
  4. 4.      ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ    (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)
  5. 5.      ΚΟΝΤΟΥ ΕΥΑ                      (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)
  6. 6.      ΦΑΧΙΡΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)
  7. 7.      ΜΑΚΚΑ ΙΟΥΛΙΑ                  (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)

 

(*) Αναδείχθηκε συμπρωταθλήτρια με την Παυλίδου Αικατερίνη

 

 

4. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Οι Ενώσεις/Τοπικές Επιτροπές θα πρέπει να ολοκληρώσουν τα πρωταθλήματα της περιοχής τους  μέχρι και τις 27/7/2014.

Το δικαίωμα συμμετοχής, το σύστημα αγώνων, καθώς και όλες οι σχετικές λεπτομέρειες ορίζονται σύμφωνα με τις προκηρύξεις των ενώσεων και τ. επιτροπών που θα αποστέλλονται στην ΕΣΟ πριν την έναρξη των περιφερειακών πρωταθλημάτων. Η μη έγκαιρη αποστολή των προκηρύξεων καθιστά άκυρη τη δήλωση συμμετοχής των αθλητών στην τελική φάση.

 

 

5. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι Ενώσεις/Τοπικές Επιτροπές πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή της πρωταθλήτριας τους μέχρι και τις 31/07/2014 απευθείας στους διοργανωτές του διεθνούς τουρνουά «Ίσθμια 2014» με παράλληλη γραπτή κοινοποίηση στην ΕΣΟ.  Σε αντίθετη περίπτωση χάνουν το δικαίωμα πρόκρισης και η Ε.Σ.Ο. αποφασίζει για την αναπλήρωση τους ή όχι. Οι Ενώσεις και Τοπικές Επιτροπές μαζί με τη δήλωση συμμετοχής υποχρεούνται να στείλουν στην ΕΣΟ μέχρι τις 31/07/2014 τα αποτελέσματα του πρωταθλήματος της περιοχής τους. Η μη έγκαιρη αποστολή των αποτελεσμάτων καθιστά άκυρη τη δήλωση συμμετοχής.

 

Διευκρινίζεται ότι πρωταθλήτρια σε κάθε Ένωση – Τ. Επιτροπή ανακηρύσσεται η πρώτη Ελληνίδα με βάση την τελική κατάταξη του αντίστοιχου ανοιχτού πρωταθλήματος.

 

Αναπλήρωση στις προκρίσεις των πρωταθλητριών των ανώσεων και τ.επιτροπών επιτρέπεται μέχρι και την 3η θέση των αντίστοιχων περιφερειακών πρωταθλημάτων.

 

Οι διοργανωτές του διεθνούς τουρνουά «Ίσθμια 2014» παρέχουν στην πρωταθλήτρια κάθε Ένωσης – Τοπικής Επιτροπής τα εξής:

 

  1. Διαμονή σε δίκλινο ή τρίκλινο δωμάτιο με πρωινό στο ξενοδοχείο ΟΝΑΡ (τουλάχιστον 7 διανυκτερεύσεις ή 8 για πρωταθλήτριες μακρινών περιοχών)
  2. Εξαίρεση από το παράβολο συμμετοχής

 

6. ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ

Οι διοργανωτές προσφέρουν χρηματικά έπαθλα συνολικού ύψους 400 € στις 3 πρώτες του 17ου Πανελλήνιου Ανοιχτού Ατομικού Πρωταθλήματος Γυναικών (1η 200 €, 2η 120 €, 3η 80 €).

 

 

7. ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Για δήλωση συμμετοχής – κρατήσεις ξενοδοχείου οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στα παρακάτω τηλέφωνα:

 

- κ. Μαρία Πετσετίδη (+30)6974858312),

- κ. Αντώνης Μπέλλος (+30)6977079007)

ή στο e-mail korinthiachess@gmail.com

 

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

 

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

 

 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ

 

ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΚΟΡΙΤΣΑΣ

24ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (2014)

Tue, 07/08/2014 - 10:49

Αριθ. Πρωτ.  94002/7-7-2014

 

24ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (2014)

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Η Ε.Σ.Ο. προκηρύσσει το  24ο Πανελλήνιο Ανοιχτό Ατομικό Πρωτάθλημα που θα ενσωματωθεί στο διεθνές τουρνουά «Ίσμθια 2014» (απόφαση ΔΣ ΕΣΟ 8/3/2014) και θα διεξαχθεί στο χρονικό διάστημα από 18 έως 25 Αυγούστου 2014  στο Βραχάτι Κορινθίας.

 

2. ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ

Τα κριτήρια κατάταξης, ισοβαθμίας καθώς και κάθε άλλη λεπτομέρεια διεξαγωγής που δεν αναφέρεται στην παρούσα προκήρυξη, καθορίζονται από την προκήρυξη του διεθνούς τουρνουά «΄Ισμθια 2014».

Ο πρώτος Έλληνας-ίδα  στην γενική κατάταξη ανακηρύσσεται πρωταθλητής-τρια του  24ου Πανελλήνιου Ανοιχτού Ατομικού Πρωταθλήματος.

 

3. ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Οι τρεις πρώτοι Έλληνες-ίδες του 24ου Πανελλήνιου Ανοιχτού Ατομικού Πρωταθλήματος προκρίνονται για το 64ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί από 29/11 έως 9/12 2014.

 

Δικαίωμα πρόκρισης για το 64ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα έχουν κατοχυρώσει ήδη οι :

  1. 1.    ΜΑΛΙΚΕΝΤΖΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ         (Πρωταθλητής Ελλάδας 2013)
  2. 2.    ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ              (Πρωταθλητής Νέων Ανδρών 2013)
  3. 3.    ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ       (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)
  4. 4.    ΜΠΑΝΙΚΑΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ    (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)
  5. 5.    ΜΑΣΤΡΟΒΑΣΙΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ   (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)
  6. 6.    ΚΟΤΡΩΝΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ            (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)
  7. 7.    ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ            (ΜΟ διεθνούς ΕΛΟ ΙΟΥΛ 2013 – ΙΑΝ 2014)

 

4. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Οι Ενώσεις και Τοπικές Επιτροπές θα πρέπει να ολοκληρώσουν τα πρωταθλήματα της περιοχής τους  μέχρι και τις 27/7/2014.

Το δικαίωμα συμμετοχής, το σύστημα αγώνων, καθώς και όλες οι σχετικές λεπτομέρειες ορίζονται σύμφωνα με τις προκηρύξεις των ενώσεων και τ. επιτροπών που θα αποστέλλονται στην ΕΣΟ πριν την έναρξη των περιφερειακών πρωταθλημάτων. Η μη έγκαιρη αποστολή των προκηρύξεων καθιστά άκυρη τη δήλωση συμμετοχής των αθλητών στην τελική φάση.

5. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι Ενώσεις/Τοπικές Επιτροπές πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή του πρωταθλητή-τριας τους μέχρι και τις 31/07/2014 απευθείας στους διοργανωτές του διεθνούς τουρνουά «Ίσθμια 2014» με παράλληλη γραπτή κοινοποίηση στην ΕΣΟ.  Σε αντίθετη περίπτωση χάνουν το δικαίωμα πρόκρισης και η Ε.Σ.Ο. αποφασίζει για την αναπλήρωση τους ή όχι. Οι Ενώσεις και Τοπικές Επιτροπές μαζί με τη δήλωση συμμετοχής υποχρεούνται να στείλουν στην ΕΣΟ μέχρι τις 31/7/2014 τα αποτελέσματα του πρωταθλήματος της περιοχής τους. Η μη έγκαιρη αποστολή των αποτελεσμάτων καθιστά άκυρη τη δήλωση συμμετοχής.

 

Διευκρινίζεται ότι πρωταθλητής-τρια σε κάθε Ένωση – Τ. Επιτροπή ανακηρύσσεται ο πρώτος Έλληνας-ίδα με βάση την τελική κατάταξη του αντίστοιχου ανοιχτού πρωταθλήματος.

 

Αναπλήρωση στις προκρίσεις των πρωταθλητών των ανώσεων και τ.επιτροπών επιτρέπεται μέχρι και την 3η θέση των αντίστοιχων περιφερειακών πρωταθλημάτων.

 

Οι διοργανωτές του διεθνούς τουρνουά «Ίσθμια 2014» παρέχουν στον πρωταθλητή-τρια κάθε Ένωσης – Τοπικής Επιτροπής τα εξής:

 

  1. Διαμονή σε δίκλινο ή τρίκλινο δωμάτιο με πρωινό στο ξενοδοχείο ΟΝΑΡ (τουλάχιστον 7 διανυκτερεύσεις ή 8 για πρωταθλητές μακρινών περιοχών)
  2. Εξαίρεση από το παράβολο συμμετοχής.

 

6. ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ

Οι διοργανωτές προσφέρουν χρηματικά έπαθλα συνολικού ύψους 600 € στους 3 πρώτους-τες του 24ου Πανελλήνιου Ανοιχτού Ατομικού Πρωταθλήματος (1ος 300 €, 2ος 200 €, 3ος 100 €).

 

7. ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Για δήλωση συμμετοχής – κρατήσεις ξενοδοχείου οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στα παρακάτω τηλέφωνα:

 

- κ. Μαρία Πετσετίδη (+30) 6974858312,

- κ. Αντώνης Μπέλλος (+30) 6977079007

ή στο e-mail korinthiachess@gmail.com

 

 

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

 

ΓΕΝ.  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

 

 

 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ

 

ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΚΟΡΙΤΣΑΣ

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ 2014 Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΣΤΕΓΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Mon, 07/07/2014 - 16:10

Στο 2ο μπαράζ (αγώνες μπλιτζ) κρίθηκε ο τίτλος του κυπελλούχου Ελλάδας αφού στον τελικό ανάμεσα στην ΠΣ Περιστερίου και το ΣΟ Καβάλας, τόσο ο κανονικός αγώνας όσο και το 1ο μπαράζ (αγώνες ράπιντ) έληξε με ισοπαλία (σκορ 2-2).

Στα μπλιτζ η ΠΣ Περιστερίου νίκησε με το οριακό 2½ -1½ κατακτώντας μετά το ομαδικό πρωτάθλημα Α’ εθνικής και το πανελλήνιο ομαδικό κύπελλο για το 2014.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελικής φάσης (final 8) και οι παρτίδες στην  σελίδα των αγώνων:

http://finaleight14.chessdom.com/

Οι πανελλήνιες διοργανώσεις στο Ρίο Αχαΐας συνεχίζονται με τα πανελλήνια ατομικά πρωταθλήματα παίδων – κορασίδων 8-16 ετών που θα ολοκληρωθούν στις 10/7. Περισσότερες πληροφορίες στην επίσημη σελίδα:

http://neanika14.chessdom.com/

42ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής Κατηγορίας

Fri, 07/04/2014 - 14:44

 

Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Πνευματικής Στέγης Περιστερίου στο  φετινό Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Α’ Εθνικής που διοργανώθηκε στο Ρίο Αχαΐας από 28/6 έως 3/7/2014.

Η ΠΣ Περιστερίου συγκέντρωσε 14 βαθμούς (7 νίκες σε 7 αγώνες), ενώ στη 2η θέση τερμάτισε η Σκακιστική Ακαδημία Κορινθίας «Αργοναύτης» με 12 βαθμούς (6 νίκες , 1 ήττα). Την 3η θέση με 10 βαθμούς (5 νίκες, 2 ήττες) κατέλαβε ο Σκακιστικός Όμιλος Καβάλας, που ισοβάθμησε με τον Πανιώνιο ΓΣ αλλά τον πέρασε στο 1ο κριτήριο ισοβαθμίας.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα όλων των γύρων, η τελική βαθμολογία, οι σημαντικότερες παρτίδες, καθώς και πλούσιο φωτογραφικό υλικό είναι διαθέσιμα στην σελίδα των αγώνων  http://aethniki14.chessdom.com/

Παγκόσμια – Πανευρωπαϊκά Ατομικά Πρωταθλήματα 8-18 ετών 2014

Fri, 07/04/2014 - 13:16

Τα Παγκόσμια Ατομικά Πρωταθλήματα 8-18 ετών για το 2014 θα διοργανωθούν στην πόλη Durban στη Νότιο Αφρική από 18 έως 30 Σεπτεμβρίου 2014. Όλες οι πληροφορίες για την διοργάνωση υπάρχουν στην επίσημη ιστοσελίδα των αγώνων: http://www.2014wycc.co.za/2014wycc/Home.html

Τα αντίστοιχα Πανευρωπαϊκά Ατομικά Πρωταθλήματα θα διεξαχθούν στο Batumi  της Γεωργίας από 18 έως 29 Οκτωβρίου 2014. Οι σχετικές πληροφορίες της διοργάνωσης υπάρχουν στην ιστοσελίδα των αγώνων:

http://www.e2e4.ge/

Όπως είναι γνωστό, σύμφωνα με την ισχύουσα απόφαση του ΔΣ της Ομοσπονδίας, οι Πρωταθλητές και Πρωταθλήτριες  Ελλάδας των αντίστοιχων κατηγοριών για το 2014, δικαιούνται να επιλέξουν σε ποια διοργάνωση (πανευρωπαϊκό ή παγκόσμιο) επιθυμούν να αγωνιστούν ως προσκεκλημένοι (invited players, 1 αγόρι και 1 κορίτσι ανά κατηγορία). Η αναπλήρωση των κενών θέσεων γίνεται μέχρι και την 5η θέση των αντίστοιχων Πανελληνίων Ατομικών Πρωταθλημάτων κάθε έτους.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, καλούνται οι ενδιαφερόμενοι Πρωταθλητές και Πρωταθλήτριες του 2014 με την λήξη των Πανελλήνιων πρωταθλημάτων στο Ρίο Αχαϊας να δηλώσουν άμεσα την επιλογή τους (Ευρωπαϊκό ή Παγκόσμιο) στην Γραμματεία της ΕΣΟ (e-mail: info@chessfed.gr, fax: 210 9221620) και όχι αργότερα από τις 14/7/2013.

Ειδικά για τα Παγκόσμια Ατομικά Πρωταθλήματα 8-18 ετών που θα διοργανωθούν στο Durban της Ν.Αφρικής (18-30/9), όσοι δικαιούνται να αναπληρώσουν θέσεις προσκεκλημένων (invited) αθλητών – αθλητριών, αλλά και όσοι επιθυμούν ν’ αγωνιστούν ως extra players, θα πρέπει να το δηλώσουν εγγράφως στην Γραμματεία της ΕΣΟ το αργότερο μέχρι τις 17/7/2014.

Περισσότερες πληροφορίες στην γραμματεία της ΕΣΟ: (τηλ. 210 9220972, 210 9221465).

 

ΕΘΝΙΚΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2014

Tue, 07/01/2014 - 15:54

Για να διαβάσετε τη σχετική ανακοίνωση και να κάνετε download τον πίνακα εθνικών βαθμών αξιολόγησης του Α΄ εξαμήνου του 2014 πατήστε εδώ.

ΕΘΝΙΚΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2014

Tue, 07/01/2014 - 15:51

Η ΕΣΟ δημοσιεύει (στην ιστοσελίδα της www.chessfed.gr) τον πίνακα των εθνικών βαθμών αξιολόγησης του Β΄ εξαμήνου του 2014. Υπενθυμίζεται ότι για τον υπολογισμό τους έχουν συμπεριληφθεί τα τουρνουά που εστάλησαν προς αξιολόγηση στην ΕΣΟ ως και την 1 Ιουνίου 2014.

Στην ιστοσελίδα της ομοσπονδίας μπορείτε να ενημερωθείτε για τη μέθοδο υπολογισμού των εθνικών βαθμών αξιολόγησης (http://www.chessfed.gr/archives/1614) στην οποία έχουν συμπεριληφθεί όλες οι ισχύουσες τροποποιήσεις σύμφωνα με τις αποφάσεις του Δ.Σ. της ΕΣΟ.

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

Ενστάσεις για τη διόρθωση των βαθμών αξιολόγησης υποβάλλονται από τα σωματεία των ενδιαφερόμενων σκακιστών μέχρι και την Παρασκευή 01/8/2014, με καταβολή παραβόλου ύψους 30 ευρώ ανά ενιστάμενο σκακιστή/σκακίστρια και σύμφωνα με τις πάγιες διαδικασίες υποβολής ενστάσεων που ισχύουν για αγωνιστικές εκδηλώσεις. Ενστάσεις που δεν είναι τεκμηριωμένες δεν θα εξετάζονται και θα απορρίπτονται εξαρχής. Ο ενιστάμενος θα θεωρείται ότι έχει δικαιωθεί (και θα του επιστρέφεται το παράβολο) στις εξής περιπτώσεις:

  1. Εφόσον η ένσταση αφορά τη μη συμπερίληψη έγκυρων αποτελεσμάτων από τουρνουά που έχουν κατατεθεί έγκαιρα στη γραμματεία της ΕΣΟ.
  2. Εφόσον αποδειχτεί ότι η ένσταση αφορά τεχνικό σφάλμα της μηχανογράφησης, και συγκεκριμένα: Σφάλμα λογισμικού, εσφαλμένη ερμηνεία κανονισμού, εσφαλμένη καταχώρηση στοιχείων.
  3. Επίσης, πέρα από τις παραπάνω περιπτώσεις:

α. Για αξιολογημένους σκακιστές, εφόσον προκύπτει θετική διαφορά βαθμών μεγαλύτερη από το διπλάσιο του συντελεστή ανάπτυξης Κ του ενιστάμενου (δηλαδή για Κ = 35 μεγαλύτερη από 70 βαθμούς, για Κ = 25 μεγαλύτερη από 50 βαθμούς, για Κ = 15 μεγαλύτερη από 30 βαθμούς και για Κ = 10 μεγαλύτερη από 20 βαθμούς).

β. Για αναξιολόγητους σκακιστές, εφόσον προκύπτει βαθμός αξιολόγησης σε εννέα τουλάχιστον αγώνες.

Ρητά ορίζεται ότι ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ λόγω δικαίωσης σύμφωνα με τα προηγούμενα η εσφαλμένη ή ελλιπής αναφορά αποτελεσμάτων από τους οργανωτές ή τους διαιτητές των αγώνων.

Για τη διόρθωση των στοιχείων των αθλητών σας (ονοματεπώνυμο, ημερομηνία γέννησης, κατηγορία κλπ) καθώς και για τη διαγραφή από τους πίνακες αθλητών που απεβίωσαν, παρακαλούμε να μας ενημερώσετε εγγράφως.

Υπενθυμίζεται ότι καταληκτική ημερομηνία για τον υπολογισμό των εθνικών βαθμών αξιολόγησης του Α΄ εξαμήνου του 2015 είναι η 30/11/2014. Τουρνουά που θα σταλούν στη γραμματεία της ΕΣΟ μετά τις 30/11/2014 θα αξιολογηθούν στον πίνακα του Β΄ εξαμήνου του 2015.

κατεβάστε τα νέα ELO σε μορφή zip εδώ

κατεβάστε τα νέα ELO σε μορφή αρχείου Excel εδώ

Για την αναζήτηση ELO με βάση τον σύλλογο ή τον παίκτη κάντε κλικ εδώ

15ο ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Tue, 07/01/2014 - 15:16

Αναχωρούν στις 4 Ιουλίου για το Πλόβντιβ της Βουλγαρίας, οι Ελληνίδες σκακίστριες που θα πάρουν μέρος στους αγώνες του φετινού Ευρωπαϊκού Ατομικού Πρωταθλήματος Γυναικών.

Τη χώρα μας θα εκπροσωπήσουν οι Αναστασία Αβραμίδου, Μαρία Κουβάτσου, Κατερίνα Παυλίδου και Σταυρούλα Τσολακίδου, ενώ συνολικά αγωνίζονται 118 σκακίστριες από 26 ευρωπαϊκές  χώρες.

Τη συμμετοχή της παγκόσμιας πρωταθλήτριας μέχρι 14 ετών, Σταυρούλας Τσολακίδου στηρίζει ως επίσημος χορηγός ο ΟΤΕ.

Περισσότερες πληροφορίες στην σελίδα των αγώνων

http://www.eiwcc2014.eu/

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2014 – ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕΧΡΙ 15 Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ

Mon, 06/30/2014 - 14:38

Από 17 έως 26 Ιουνίου διεξήχθη στην Καβάλα το Ευρωπαϊκό Σχολικό Πρωτάθλημα του 2014. Αγωνίσθηκαν 392 μαθητές και μαθήτριες από 19 χώρες σε 2 γενικές κατηγορίες (ΟΠΕΝ – ΚΟΡΙΤΣΙΑ) και σε 6 ηλικιακές κατηγορίες (7, 9, 11, 13, 15 και 17 ετών).

Ιδιαίτερα σημαντική ήταν η επιτυχία της Αναστασίας Αβραμίδου από τη Θεσσαλονίκη που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία κορίτσια μέχρι 15 ετών.

Τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν 4 η Ρωσία, 3 η Τουρκία, 2 το Αζερμπαϊτζάν και από 1 η Ελλάδα, η Γαλλία και η Βουλγαρία.

Δύο ακόμη διακρίσεις πέτυχαν για την Ελλάδα οι Καβαλιώτες Δημήτρης Ζησιάδης (6ος στο Όπεν-15) και Ευγενία Τσιβελεκίδου (6η στα Κορίτσια-11).

Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα των αγώνων

http://www.chesskavala.gr/euroschools2014/

ΟΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ 1ου ΓΥΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ

Tue, 06/24/2014 - 11:24

Για να δείτε την αρχική σειρά κατάταξης των ομάδων, καθώς και τις συναντήσεις του 1ου γύρου για το 42ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Α’ εθνικής κατηγορίας που θα γίνει στο Ρίο Αχαΐας από 28/6 έως 3/7/2014, πατήστε εδώ.

42ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Α’ εθνικής

Tue, 06/24/2014 - 11:20

 

Γύρος 1ος  28/6/2014 (16:30)                          

No.

SNo.

Team

MP

Res.

MP

Team

SNo.

1

1

ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

0

-

0

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ

17

2

18

ΟΦΗ

0

-

0

ΣΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ “ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ”

2

3

3

ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

0

-

0

ΟΦΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

19

4

20

ΣΟ ΠΟΛΙΧΝΗΣ

0

-

0

ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

4

5

5

ΕΟΑΟ “ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ” ΝΙΚΑΙΑΣ

0

-

0

ΑΟ ΛΑΤΩ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

21

6

22

ΑΟ “ΖΗΝΩΝ” ΓΛΥΦΑΔΑΣ

0

-

0

ΣΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

6

7

7

ΣΑ ΧΑΝΙΩΝ

0

-

0

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ “Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ”

23

8

24

ΛΠ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

0

-

0

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ

8

9

9

ΑΟ “ΚΥΔΩΝ” ΧΑΝΙΩΝ

0

-

0

ΣΜΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

25

10

26

ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

0

-

0

ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ

10

11

11

ΜΑΠΟ “ΚΕΡΑΥΝΟΣ” ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

0

-

0

ΣΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ “Ο ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ”

27

12

28

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ

0

-

0

ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ

12

13

13

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ

0

-

0

ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ “Ι.ΤΖΕΛΕΠΗΣ”

29

14

30

ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΠΑΤΡΩΝ

0

-

0

ΑΕΚ

14

15

15

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

0

-

0

ΕΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ

31

16

32

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

0

-

0

ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

16

 

ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΟΜΑΔΩΝ

 

Α/Α ΣΩΜΑΤΕΙΟ Μ.Ο.

1

ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

2260

2

ΣΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ “ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ”

2223,5

3

ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

2170,9

4

ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

2069,5

5

ΕΟΑΟ “ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ” ΝΙΚΑΙΑΣ

2051,9

6

ΣΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

2029

7

ΣΑ ΧΑΝΙΩΝ

2009,2

8

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ

1996,6

9

ΑΟ “ΚΥΔΩΝ” ΧΑΝΙΩΝ

1985,8

10

ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ

1966,9

11

ΜΑΠΟ “ΚΕΡΑΥΝΟΣ” ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

1965,4

12

ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ

1935,1

13

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ

1927,4

14

ΑΕΚ

1912,6

15

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

1910,4

16

ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

1892,1

17

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ

1891

18

ΟΦΗ

1885

19

ΟΦΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

1863

20

ΣΟ ΠΟΛΙΧΝΗΣ

1862,7

21

ΑΟ ΛΑΤΩ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

1848,7

22

ΑΟ “ΖΗΝΩΝ” ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1840,5

23

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ “Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ”

1824,2

24

ΛΠ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

1823,4

25

ΣΜΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

1812,7

26

ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

1793,9

27

ΣΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ “Ο ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ”

1792,1

28

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ

1775

29

ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ “Ι.ΤΖΕΛΕΠΗΣ”

1725,4

30

ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΠΑΤΡΩΝ

1695,9

31

ΕΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ

1668,6

32

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

1580,2

Σημαντική επιτυχία της Σταυρούλας Τσολακίδου στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Rapid και Blitz στην Καβάλα

Tue, 06/17/2014 - 10:43

Αν και δεν αγωνίσθηκε στην ηλικιακή της κατηγορία (Κορίτσια-15) αλλά στην ισχυρότερη κατηγορία Οπεν-17, η 14χρονη Καβαλιώτισα Σταυρούλα Τσολακίδου σημείωσε ακόμη μία μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα. Στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Blitz που έγινε στις 16 Ιουνίου στην Καβάλα με 8/9 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο ενώ και στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Rapid που προηγήθηκε στις 14-15 Ιουνίου με 5/6 κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Την προσπάθεια της Σταυρούλα στηρίζει ο ΟΤΕ, επίσημος χορηγός.

Ο δεύτερος Έλληνας που κατάφερε να ανέβει στο βάθρο ήταν ο επίσης Καβαλιώτης Ιορδάνης Κρίκογλου που με 7/9 ισοβάθμησε στην 1η – 2η θέση και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία Όπεν-11 στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Blitz.

Στην Καβάλα ξεκινούν σήμερα Τρίτη 17/6 τα Ευρωπαϊκά Ατομικά Σχολικά Πρωταθλήματα (7-17 ετών) που θα ολοκληρωθούν στις 26/6/2014.

Περισσότερες πληροφορίες για τις διεθνείς διοργανώσεις στην Καβάλα μπορείτε να δείτε στην επίσημη σελίδα των αγώνων http://www.chesskavala.gr/euroschools2014/

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

Tue, 06/10/2014 - 14:19

Η ΕΣΟ ανακοινώνει ότι εγκρίθηκε η μεταγραφή του ΓΚΙΩΝΗ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ – ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ (14534)  από τον ΓΝΟ «ΑΡΗΣ» ΝΙΚΑΙΑΣ στον ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΣ

ΜΕ 32 ΟΜΑΔΕΣ Η Α’ ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΟ ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ

Tue, 06/10/2014 - 11:40

Σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 5/6/2014 η διαδικασία αναπλήρωσης των κενών θέσεων για το 42ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Α’ εθνικής κατηγορίας που θα διεξαχθεί στο Ρίο Αχαΐας από 28/6 έως 3/7/2014.

Για να δείτε τις 32 ομάδες που θα λάβουν μέρος στο πρωτάθλημα, καθώς και τους αλλοδαπούς σκακιστές (κοινοτικούς και μη) που δηλώθηκαν από τα σωματεία  πατήστε εδώ.

42ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Tue, 06/10/2014 - 11:34

Φόρμα δήλωσης Βασικής Σύνθεσης (20άδα)

42ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΡΙΟ ΑΧΑΪΑΣ 28/6-3/7/2014

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ – ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ ΟΜΑΔΩΝ

Με την ολοκλήρωση των δηλώσεων συμμετοχής και της διαδικασίας αναπλήρωσης των κενών θέσεων, στην τελική φάση του 42ου Πανελλήνιου Ομαδικού Πρωταθλήματος Α΄ Εθνικής Κατηγορίας θα λάβουν μέρος οι παρακάτω ομάδες

  1. ΣΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ «ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ»
  2. ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
  3. ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
  4. ΕΟΑΟ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
  5. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ
  6. ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
  7. ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ
  8. ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ
  9. ΟΦΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
  10. ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ
  11. ΛΠ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
  12. ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ
  13. ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ
  14. ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
  15. ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ
  16. ΣΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
  17. ΜΑΠΟ «ΚΕΡΑΥΝΟΣ» ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ
  18. Ο.Φ.Η.
  19. ΑΕΚ
  20. ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ
  21. ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ
  22. ΣΜΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
  23. ΣΟ ΠΟΛΙΧΝΗΣ
  24. ΑΟ ΛΑΤΩ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
  25. ΣΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ Ο ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ
  26. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ
  27. ΕΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ
  28. ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Ι.ΤΖΕΛΕΠΗΣ
  29. ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
  30. ΑΟ ΖΗΝΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
  31. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ
  32. ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΠΑΤΡΩΝ

Σύμφωνα με τις δηλώσεις των σωματείων, οι αλλοδαποί σκακιστές (κοινοτικοί και μη) που μπορούν να χρησιμοποιήσουν στο πρωτάθλημα είναι οι εξής:

Α/Α ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΑΜ ΕΣΟ ΑΜ FIDE TIT ELO IOYN Φ ΗΜ. ΓΕΝ. 1 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ «ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ» Socko, Bartosz POL

30275

1107038

GM

2622

 

10/11/1978

Socko, Monika POL

40817

1106619

WGM

2463

Γ

24/3/1978

2 ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ Macieja, Bartlomiej POL

27366

1104306

GM

2607

 

4/10/1977

Paehtz, Elisabeth GER

27269

4641833

WGM

2453

Γ

8/1/1985

3 ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ Harikrishna, Pentala. IND

34744

5007003

GM

2726

 

10/5/1986

                4 ΕΟΑΟ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ Kempinski, Robert POL

35944

1105663

GM

2597

 

11/7/1977

Brunello, Marina ITA

38095

822590

WIM

2315

Γ

16/6/1994

5 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ Baron, Tal ISR

44642

2809958

GM

2515

 

7/8/1992

Dvirnyy, Danyyil ITA

44643

817570

GM

2549

 

15/12/1996

6 ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Zawadzka, Jolanta POL

28602

1122320

WGM

2397

Γ

8/2/1987

                7 ΣΟ ΠΑΤΡΩΝ Feher, Adam HUN

44591

739081

 

2398

 

27/7/1994

Ohme, Melanie GER

30108

4690745

WGM

2352

Γ

23/6/1990

8 ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ Zahariev, Zahari BUL

24875

2900289

IM

2404

 

10/9/1961

                9 ΟΦΣ ΚΑΒΑΛΑΣ                                 10 ΣΑ ΧΑΝΙΩΝ Ganguly, Surya Shekhar IND

43049

5002150

GM

2619

 

24/2/1983

David, Alberto LUX

44742

4000013

GM

2570

 

26/3/1970

11 ΛΠ ΦΛΩΡΙΝΑΣ Trabert, Bettina GER

25991

4608682

WGM

2278

Γ

4/3/1969

                12 ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ Zysk, Robert GER

27302

4600410

IM

2412

 

4/5/1966

                13 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ Dembo, Yelena GRE

28879

723916

WGM

2448

Γ

8/12/1983

Brunello, Sabino ITA

41215

813613

GM

2589

 

27/6/1989

14 ΦΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ Managadze, Nikoloz GEO

21865

13600575

IM

2464

 

7/6/1969

Balogh, Csaba HUN

38158

718939

GM

2648

 

19/3/1987

15 ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ Kolev, Atanas BUL

33245

2900130

GM

2571

 

15/7/1967

Lekic, Dusan MNE

36405

905330

IM

2433

 

24/4/1969

16 ΣΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Postny, Evgeny ISR

31567

2804344

GM

2641

 

3/7/1981

Miton, Kamil POL

41221

1111914

GM

2608

 

12/4/1984

17 ΜΑΠΟ «ΚΕΡΑΥΝΟΣ» ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ Indjic, Aleksandar SRB  

911925

GM

2542

    Velcheva, Maria BUL  

2903210

WGM

2248

Γ   18 Ο.Φ.Η. Dochev, Dimitar BUL

23017

2900939

IM

2402

 

9/2/1975

Gocheva, Rumiana BUL

41213

2902206

WIM

2135

Γ

21/7/1957

19 ΑΕΚ Warakomska, Anna POL

44741

1130790

WFM

2158

Γ

3/9/1992

                20 ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ Khetsuriani, Besarion GEO

22189

13600559

IM

2305

 

1/1/1961

Voiska, Margarita BUL

23030

2900602

WGM

2285

Γ

3/4/1963

21 ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ                                 22 ΣΜΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ Hoolt, Sarah GER

41282

24606812

WGM

2341

Γ

30/4/1988

   

 

 

 

 

 

 

23 ΣΟ ΠΟΛΙΧΝΗΣ                                 24 ΑΟ ΛΑΤΩ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ Petrov, Marijan BUL

25957

2901773

GM

2438

 

14/9/1975

Polaczek, Richard BEL

32502

200026

IM

2411

 

17/6/1965

25 ΣΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ Ο ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ  Jovic, Stanoje SRB

44724

905020

FM

2316

 

11/4/1966

Cramling, Pia SWE

39612

1700030

GM

2499

Γ

23/4/1963

26 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ Istratescu, Andrei RUM

23957

1200372

GM

2668

 

3/12/1975

                27 ΕΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ                                 28 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ Urosevic, Marija SRB

41739

931403

WFM

2038

Γ

18/4/1984

                29 ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ Galunova, Tsveta BUL

32870

2909995

 

2049

Γ

4/8/1995

   

 

 

 

 

 

 

30 ΑΟ ΖΗΝΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ Cherednichenko, Svetlana UKR

36523

14105551

WGM

2246

Γ

2/5/1984

Shamash, Michelle ENG

30746

4225767

 

1748

Γ

26/4/1979

31 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ                                 32 ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΠΑΤΡΩΝ                                

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων (Αριθ. Πρωτ. 93807/8-4-2014),

όλα τα σωματεία θα πρέπει μέχρι τη Δευτέρα 16/6/2014 να στείλουν συμπληρωμένη τη φόρμα με τη βασική σύνθεσή τους (20άδα).

 

32o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ – ΑΓΩΝΕΣ-ΜΠΑΡΑΖ

Wed, 06/04/2014 - 15:48

Αριθ. Πρωτ. 93929/04.06.2014

32Ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

ΑΓΩΝΕΣ-ΜΠΑΡΑΖ

ΚΥΡΙΑΚΗ 08/06/2014

 

Με βάση τη γενική προκήρυξη των αγώνων (Αριθ. Πρωτ 93574/22-1-2014), την ολοκλήρωση των περιφερειακών κυπέλλων των Ενώσεων και Τοπικών Επιτροπών, καθώς και τις κληρώσεις που πραγματοποιήθηκαν  στις 12-1-2014 (συνεδρίαση ΔΣ) και στις 13-5-2014, οι συναντήσεις των μπαράζ του 32ου Πανελλήνιου Ομαδικού Κυπέλλου έχουν ως εξής:

1Ος ΓΥΡΟΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 8/06/2014 (ώρα έναρξης 11:00)

 

# Εντός έδρας (ΛΕΥΚΑ)   Εκτός έδρας (ΜΑΥΡΑ) 1 ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ   ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 2 ΕΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ   ΑΜΕΣ Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ 3 ΣΟ ΙΚΑΡΙΑΣ   Α Ε Κ 4 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ   ΣΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ Ο ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 5 ΣΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ Ο ΛΕΒΑΔΟΣ   ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΔΙΑΣ 6

( – )

  ΟΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ 7 ΧΑΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ   ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 8 ΣΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ Ο ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ   ΣΕ ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

Το «εντός έδρας» σωματείο (ΛΕΥΚΑ), έχει λευκά στην 1η και 3η σκακιέρα

Ο ΟΣ Τριανδρίας προκρίνεται στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα αφού δεν ανακηρύχθηκε κυπελλούχος ΤΕΣΣΘ, καθώς στην περιοχή δεν διοργανώθηκαν αντίστοιχοι αγώνες.

Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στην προγραμματισμένη ημερομηνία 8/6/2014 στις έδρες των σωματείων που κληρώθηκαν ν΄ αγωνιστούν με τα λευκά (εντός έδρας).

Ο αγώνας ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ – ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, μετά από συμφωνία και των δύο σωματείων  θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα στην έδρα της ΠΣ Περιστερίου την Κυριακή 15/6/2014 και ώρα 11:00.

Λόγω των μεγάλων μετακινήσεων, παρακαλείται, όποιο σωματείο αδυνατεί, για οποιοδήποτε λόγο, να συμμετάσχει  στα μπαράζ, να ενημερώσει γραπτώς την ΕΣΟ ότι αποχωρεί, το αργότερο 2 ημέρες πριν την διεξαγωγή του αγώνα.

Οι διαιτητές θα ορισθούν και θα ανακοινωθούν από την ΚΕΔ.

Οι ομάδες που θα προκριθούν θα αγωνισθούν στην τελική φάση (final eight) που θα διεξαχθεί στο Ρίο Αχαΐας σε αίθουσα του ξενοδοχείου Porto Rio στις 4 και 5 Ιουλίου 2014.

Οι προημιτελικοί (8 ομάδες) θα διεξαχθούν την Παρασκευή 4/7 στις 11:00 το πρωί,  οι ημιτελικοί (4 ομάδες) την ίδια μέρα στις 17:30 και οι τελικοί τo Σάββατο 5/7 στις 11:30 το πρωί.

Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν στη σχετική προκήρυξη

Οι αλλοδαποί σκακιστές που μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα σωματεία στη φάση των μπαράζ και στο final eight είναι οι εξής:

 

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΣΚΑΚΙΣΤΕΣ

ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΙΤΛΟΣ ΕΛΟ ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ PENTALA HARI KRISHNA GM 2726 ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ ZAHARIEV ZAHARI IM 2404 ΣΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ Ο ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ SOCKO BARTOSZ GM 2622 ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ MACIEJA BARTLOMIEJ GM 2607 ΧΑΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ MILOVANOVIC NINOSLAV   2099 ΣΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ Ο ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ JOVIC STANOJE FM 2316 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ BRUNELLO SABINO GM 2589

 

Ισχύουν τα άρθρα της γενικής προκήρυξης των αγώνων (Αριθ. Πρωτ. 93574/22-1-2014) που δεν διαφοροποιούνται.

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΚΟΡΙΤΣΑΣ

42ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ

Fri, 05/30/2014 - 16:11

Στην πρώτη φάση των δηλώσεων για το 42ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Α’ εθνικής κατηγορίας που θα διεξαχθεί στο Ρίο Αχαΐας από 28/6 μέχρι 3/7/2014 δήλωσαν συμμετοχή 28 ομάδες από τις 34 που είχαν δικαίωμα.

Σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων η αναπλήρωση των 6 θέσεων θα ολοκληρωθεί μέχρι την Πέμπτη 5/6/2014.

Για να δείτε τις ομάδες που έχουν δηλώσει συμμετοχή στην Α’ εθνική πατήστε εδώ.

ΕΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ

Fri, 05/23/2014 - 13:03

Η ΕΣΟ ανακοινώνει ότι εγκρίθηκαν οι μεταγραφές από τον ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ στη ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ των:

ΜΟΣΧΟΛΟΥΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ (ΑΓΜ 14883)

ΜΠΑΖΩΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (ΑΓΜ 12480)

ΧΑΜΑΛΕΤΣΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ (ΑΓΜ 20330)

Pages